Zbog funkcija u gradu LDP zaboravio predizbornu kampanju „Đilas tajkun“
Foliranje na republičkom nivou
U republičkom parlamentu su, tvrdi Cvijetin Milivojević, eldepeovci ostali principijelni - izvan su vlasti, a rekli su da će podržati samo one zakone koji su u vezi sa evropskim integracijama.
- Na mnogo manjem komadu vlasti su zagrizli. Trebalo je onda da to urade i na republičkom nivou. Čemu foliranje? LDP je prokockao šansu da na prvim narednim izborima kao principijelna stranka profitira na neprincipijelnom braku DS i SPS. Sada je u poziciji da ga birači ne razlikuju od DS - smatra ovaj analitičar.
Moguća i prinudna uprava
Uprkos tome što je ostalo svega sedam dana za formiranje gradske vlasti, dogovora još nema na vidiku. U slučaju da ne dođe do sporazuma između ključnih aktera DS i LDP, Beograđane posle 22. avgusta očekuju privremene mere i novi izbori.
Zoran Alimpić, funkcioner DS, kaže da će, ukoliko Vlada Srbije bude primorana da u Beogradu uvede privremenu upravu, biti imenovano pet članova privremene uprave koji će voditi računa o političkoj i nacionalnoj strukturi Skupštine grada.
- Jedan od njih je predsednik tog privremenog veća, a ostali su članovi i oni obavljaju funkcije gradonačelnika, gradskog veća i Skupštine do izbora novog veća. To veće ne predstavlja Skupštinu grada, već Vladu - kaže Alimpić.
Za Milana Krkobabića, funkcionera PUPS, uvođenje privremenih mera je kao kad kritikujete igrače pre nego što istrče na teren.
- Sačekajmo da dođe bar prvo poluvreme, pa ih onda menjajmo, ako treba, i trenera ćemo menjati - zagonetan je Krkobabić, koji dodaje da čim se uvode privremene mere, to znači da je neko pogrešio i da ga zbog toga kažnjavaju.