Izbeglice iz Hrvatske koje se iz kolektivnih centara u Kraljevu sele u nove stanove nemaju novac za plaćanje struje, grejanja, vode...
KRALJEVO - Pre trinaest godina, bežeći pred razjarenom regimentom Franje Tuđmana, u Kraljevu je ''privremeno'' utočište našlo oko tri hiljade srpskih prognanika iz Kninske krajine. Mnogi od njih i odavde su otišli ''trbuhom za kruhom'', neki su dobili srpsko državljanstvo, a njih oko 400 i dalje ima izbeglički status. Smešteni su u pet kolektivnih centara u Kraljevu, Vitanovcu, Roćevićima i Vrbi.
Najviše ih je u tzv. Kablarevim barakama u Dositejevoj ulici. Čitave porodice ''spakovane su'' u po jednom sobičku. Svi koriste jedan nužnik, a ličnu higijenu održavaju u zajedničkom kupatilu. Ovih dana oni će biti prebačeni u zgrade izgrađene na Beranovcu kod Kraljeva, ali je ovo preseljenje mnoge izbeglice stavilo na veliko materijalno iskušenje.
- Zgrade su izgrađene zahvaljući donacijama iz inostranstva i UN, a stanovanje u njima podrazumeva mesečna plaćanja računa. Oni koji nemaju penziju ili stalni posao očigledno je da neće moći da se do kraja integrišu i reše svoj stambeni problem - kaže Slobodan Stanišić iz Komesarijata za izbeglice.
Izbegli Srbi u kolektivnom centru u Dositejevoj ulici kažu da nemaju izbora i da su im novi stanovi ponuđeni po principu ''uzmi ili ostavi''.
- Izbegao sam iz Korenice, gde sam radio kao policajac. Izdržavam se radeći fizičke poslove. Biće, zaista, za sve nas veliki problem da plaćamo stanarinu, jer mnogi nemaju prihode. Ipak, radujem se preseljenju jer je više nemoguće živeti u ovoj baraci - kaže Milan Veselinović.
Mnogi njegovi susedi s ogorčenjem komentarišu najavljena preseljenja, smatrajući da su prevareni.
- Beranovac je prilično udaljen od grada, što znači da ćemo morati da izdvajamo novac i za gradski prevoz. Stanarine neće biti male, a najveći izdatak će biti grejanje. Zgrade nisu priključene na toplovod, pa ćemo biti prinuđeni da se grejemo na mazut - komentarišu budući stanari naselja na Beranovcu i dodaju:
- Ima ovde starih i iznemoglih, koji jednostavno nisu u stanju da išta zarade. Ko će o njima brinuti, bog sveti zna! Mi nismo u Srbiju došli zbog masnih kolača, već nas je muka na to nagnala. Ostala su nam u Hrvatskoj imanja, kuće, stanovi. Hrvatska ništa ne čini da nam vrati imovinu ili nas novčano obešteti. Eto, sada će nas izbaciti i iz kolektivnog centra - jadikuje većina izbeglih kninskih Srba..
Katanac na kolektivne centre!
Osim neubedljivog ''valjda će se nekako rešiti'', u nadležnim institucijama nisu imali odgovor na pitanje šta će biti s izbeglicama koje nisu u stanju da podmiruju troškove stanovanja u beranovačkom naselju. U Komesarijatu za izbeglice potvrđuju da će, nakon useljenja zgrada na Beranovcu, kolektivni centri biti ugašeni, što znači da više neće imati ko da umesto prognanih nevoljnika izmiruje komunalne troškove