Pravo iznenađenje glasanja u na Ist Riveru bile su države koje su se izjasnile protiv naše inicijative. U američkoj šaci su se našle samo Albanija, i zemlje za koje prosečan Srbin, ili baš ako neko hoće - prosečan Evropljanin - nikada nije čuo! Odjednom su nam najljući protivnici postali neki Nauru, Palau, Maršalska Ostrva i Mikronezija. Te četiri države imaju ukupno 206.000 stanovnika i površinu od 1.362 kvadratna kilometra.Zašto su te zemljice rešile da glasaju drugačije nego 151 država koliko ih je bilo za i uzdržanih?
- Te državice uopšte ne dotiče problem Srbije i Kosova, ali ih i te kako interesuje odnos sa SAD. Albanija je glasala protiv, jer je htela da pokaže kako je ona, a ne Kosovo, uporište albanskog pokreta. U tom pokretu su stvari počele da se pomeraju od Tirane u korist Prištine i sada je trebalo da pokažu kako su i dalje glavni. Amerika je potvrdila da drži front - kaže Dušan Janjić, predsednik Kluba 21.
Dugovi stopirali Liberiju
Liberiji nije dozvoljeno da glasa o rezoluciji Srbije u Generalnoj skupštini UN zato što nije izmirila dugove za članarinu prema svetskoj organizaciji, proističe iz pravila o glasanju u UN-u.
„Članica UN koja je u dugovima prema Organizaciji, neće imati glas u Generalnoj skupštini ako je iznos tih dugova jednak ili veći od ukupnog iznosa nadoknade za članstvo u poslednje dve godine“, piše u članu 19 Povelje UN, a prenosi Beta.
Geopolitikolog Zoran Petrović Piroćanac ukazuje da su protiv glasale „države kojih nema“.
- One su u Polineziji koja je pod američkom ingerencijom i morale su to da urade. Albanija je, takođe, morala ovako da glasa jer je ona potpuno nova baza SAD, a prema američkom konceptu biće spojena u kompaktnu teritoriju sa Kosovom, delom Makedonije i Crne Gore. Bondstil je krunski dokaz za to - smatra Piroćanac.