U skupštini nije prošao opozicioni zahtev da se građani izjasne o vladinoj odluci da prizna Kosovo Voljom vlasti, Skupština Crne Gore nije juče prihvatila zahtev opozicionih partija da se po hitnom postupku raspravlja o donošenju odluke o raspisivanju referenduma na kojem bi se građani izjasnili da li su za to da Vlada poništi odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova i Metohije.
Izgovor, koji je obrazlažući ovakvu odluku saopštio predsednik Skupštine Ranko Krivokapić, bio je da predlog odluke o raspisivanju referenduma nije dostavljen u Poslovnikom propisanom roku od 24 sata prije početka sednice. To je poslužilo kao opravdanje parlamentarnoj većini da se čak ni ne izjasni o tome da li ovaj akt treba uvrstiti u dnevni red sjednice. Ovome je prethodila vanredna sednica Kolegijuma predsednika Skupštine, sazvana na zahtev opozicionih partija.
Nakon pauze, koja je trajala duplo više od najavljenih pola sata, pošto je Krivokapić saopštio argumentaciju, poslanik Srpske liste Goran Danilović zatražio je od Krivokapića da iskoristi svoja ustavna i poslovnička ovlašćenja i uvrsti ovu tačku na dnevni red "zbog ukupne situacije u Crnoj Gori".
- Vjerujem da je ova inicijativa vrijedna vaše pažnje. Tema je vrlo značajna, a Vi imate mogućnost da ovaj naš predlog stavite na dnevni red. Nismo u prilici da čekamo, jer čekanjem dovodimo u pitanje Skupštinu, ali i zdravlje našeg predsjednika - poručio je Danilović predsedniku parlamenta.
Krivokapićev odgovor na to bio je da formalni razlog nije osnovna prepreka da ova tačka ne uđe u dnevni red tekuće sednice. Pokušavajući da pojasni, dodao je da "postoji drugi preduslov o kojem sada ne bih da govorim u javnosti".
- Andrija Mandić ne može pristati na bilo koju uslovljenost nekim svojim potezom. Ovo tumačimo tako da Vi nećete da stavite našu inicijativu na dnevni red, i poslanici SL ne mogu zbog toga učestvovati u daljem radu sjednice - uzvratio je Danilović. Posle toga, poslanici SL su napustili skupštinsku salu. Kako se od većine njih moglo čuti kasnije u skupštinskom holu, ni na kraj pameti im nije da sede u sali i raspravljaju o autoputu kojeg nema i drugim temama u ovakvoj situaciji.
SL, SNP, PzP, NS i DSS inicijativom su zatražili da Skupština referendum o poništenju Vladinog priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije raspiše za 14. decembar. Kako su obrazložili, raspisivanje referenduma omogućilo bi da se ispoštuje volja naroda, a kriza nastala odlukom Vlade riješi na miran način i u okviru institucija sistema.
Skadar na Bojani U popodnevnom delu sednice poslanici su završili raspravu o Predlogu zakona o koncesijama za autoput od Bara do Boljara, koji je na dnevni red uvršten po hitnom postupku na zahtjev Vlade.
Poslanik PzP-a Branko Radulović kazao je da su glavni evropski i regionalni koridori zaobišli Crnu Goru.
- Bojim se da i sa ovim projektom ne završimo kao sa Skadrom na Bojani - upozorio je on, pitajući ministra saobraćaja Andriju Lompara kako misli da gradi autoput bez Srbije, kojoj su prioritet drugi infrastrukturni objekti.
I poslanik LP Andrija Popović izrazio je uvjerenje da autoput od Bara do Boljara neće biti izgrađen.
Poslanik SNP-a Srđan Milić ukazao je da su u predloženom zakonu zaobiđene direktive EU za javno-privatno partnerstvo.
- Pošto građani treba da plaćaju ovaj autoput, zašto nema odredbi o konfliktu interesa. Izgleda imamo unaprijed određene koncesionare - ocijenio je poslanik PzP-a Nebojša Medojević.
Skupština danas nastavlja rad raspravom o Predlogu zakona o zaštiti bankarskog sektora.