.[img]
[/img]
Grupa od oko pedesetak najogorčenijih demonstranata sukobila se juče oko 17.30 na Trgu Republike sa policijom koja je pokušala da spreči održavanje protesta zbog hapšenja Radovana Karadžića.
Demonstranti su policiju napali bakljama i stolicama iz bašta okolnih kafića, ali je policija uspela da ih izgura u Knez Mihailovu i okolne ulice. U gužvi i koškanju koje je trajalo desetak minuta ipak nije bilo teže povređenih.
Sukob je potom nastavljen u Knez Mihailovoj ulici gde su, ni krive ni dužne, stradale sve skulpture od grnčarije koje su bile izložene na ulici prethodnih dana u okviru „Belefa“. Demonstranti su uzvikivali ime Radovana Karadžića, ali i „Izdaja, izdaja“, „Ustaše“, „Nož, žica, Srebrenica“, „Spasi Srbiju i ubij se, Borise“, kao i pogrde na račun ministra policije Ivice Dačića. Demonstrantima su se suprotstavile snage interventnih jedinica policije, koje su u međuvremenu „pojačane“ sa oko 200 pripadnika Žandarmerije. Oni su najagresivnije demonstrante, uglavnom navijače „na juriš„ rasterali u pravcu Terazija.
Skup podrške Karadžiću u organizaciji „Obraza“ i „Pokreta 1389.“ počeo je na Trgu Republike u 17 sati. Okupilo se oko 300, uglavnom mlađih ljudi, ali je policija pokušala da ih rastera uz obrazloženje da skup nije prijavljen.
Među demonstrantima su bili i generalni sekretar Spske radikalne stranke Aleksandar Vučić, kao i poslanik Nove Srbije Aleksandra Janković. Demonstrantima se oko 17.45 pridružio i Karadžićev brat Luka Karadžić. Grupa demonstranata, zajedno sa Vučićem i Karadžićem, bila je blokirana u Knez Mihailovoj ulici do 19 sati kada su, na poziv Vučića, demonstracije okončane. On je pozvao okupljene, koji su mu skandirali „Aco Srbine“, da se u miru raziđu i kazao da se nada da će narednih dana organizovati veće proteste.
Kako „Alo!“ saznaje policija je u neredima uhapsila desetak lica, a povređenih je bilo na obe strane.
Brisel razmatra da li da primeni sporazum između Srbije i EU
Bravo, ali gde je Mladić?
Prelazni trgovinski sporazum između Evropske unije i Srbije trebalo bi da stupi na snagu posle hapšenja Radovana Karadžića, preneo je juče stav Evropske komisije komesar za proširenje Oli Ren. Osim ovog koraka, koji će dalje razmatrati ambasadori EU, uopštenih najava napredovanja Srbije ka Evropskoj uniji i zaključka da je Beograd ušao u važnu etapu evroputa, hapšenje Karadžića nije izazvalo konkretnije reakcije Brisela. Verovatno je glavni razlog tome to što je juče u Briselu najčešće pominjano ime, posle Karadžićevog, bilo ime Ratka Mladića.
- Sasvim je jasno da je dobijanje statusa kandidata za članstvo, bez kontinuirane i pune saradnje sa Haškim tribunalom, nemoguće - izjavio je Ren na konferenciji za novinare sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem. Upitan o konkretnim posledicama hapšenja po evrointegracije, Oli Ren je rekao da su Brisel i Beograd svakako bliži postizanju svog cilja nego što su bili u nedelju.
- To nije pitanje kalendara, nego ispunjavanja uslova - naglasio je evropski komesar.
Jeremić je u Briselu uveravao evropske zvaničnike da je prekjučerašnje hapšenje znak ozbiljnosti i rešenosti Beograda da završi saradnju sa Hagom. Ministar spoljnih poslova Srbije najavljuje da će srpska vlada nastojati da obezbedi status kandidata za članstvo u EU do kraja godine ili najkasnije u prvoj polovini 2009.
Upitan da li će hapšenje Karadžića omogućiti primenu SSP-a, visoki predstavnik EU Havijer Solana izrazio je uverenost da će haški tužilac Serž Bramerc oceniti da su vlasti u Beogradu uspostavile punu saradnju sa Haškim sudom.
Savet ministara EU ohrabrio je Vladu Srbije da nastavi ovim putem i podsetio na zaključke od 19. i 20. juna, u kojima se ističe da Srbija može da ubrza napredak na putu ka svom približavanju EU, uključujući i dobijanje statusa kandidata, čim neophodni uslovi budu ispunjeni.
Izručenje moguće u subotu
Radovan Karadžić mogao bi već u subotu da bude izručen Haškom tribunalu. Karadžićev advokat Svetozar Vujačić izjavio je za „Alo!“ da će žalbu na rešenje o izručenju uložiti u petak.
- Primio sam rešenje o ispunjenju uslova za izručenje, imam rok od tri dana da uložim žalbu i to ću uraditi u petak - rekao je Vujačić i dodao da ne očekuje da će Karadžić biti izručen pre kraja sledeće nedelje. Međutim, predstavnici srpskog pravosuđa ističu da je još nezahvalno prognozirati datum njegovog izručenja.
Po prijemu žalbe, vanraspravno veće Veća za ratne zločine, prema Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom, ima tri dana da donese odluku koja se ne može osporavati. Veće može donetu odluku o izručenju i pre isteka trodnevnog roka. Ministarstvo pravde mora konačno da potvrdi odluku o izručenju haških optuženika.
Ovde je živeo Radovan
Radovan Karadžić, alias David Dabić, živeo je u stanu u jednoj od zgrada u Novom Beogradu. Kako „Alo!“ nezvanično saznaje, radi se o zgradi u Jurija Gagarina 267. U razgovoru sa stanarima ove šestospratnice u Bloku 45, koji su želeli da ostanu anonimni, dobili smo različite informacije.
Starija gospođa koja živi na jednom od nižih spratova, naglašava da je videla na vestima sliku i da je prepoznala čoveka sa kojim se srela par puta u liftu, ali ništa više od toga ne može da kaže, osim da je on ulazio u lift na nekom od spratova iznad njenog. Ni ostali stanari, koji su zbog kiše žurili da se domognu svojih stanova, nisu mogli da potvrde, ali ni da negiraju da je haški begunac živeo u njihovoj zgradi. Kažu da nisu imali kontakte sa sedokosim gospodinom duge bele brade kojeg su sretali na hodniku, osim kurtoznih pozdrava. Neki pak nisu ni želeli da pričaju na ovu temu, već su samo odmahivali rukom.
- Živim u ovoj zgradi od 1973. godine. Struktura stanara se nije menjala osim par staraca koji su umrli, pa su se doselili naslednici. Ovde se Karadžić nije krio. Viđao sam čoveka koji liči na osobu sa fotografije koju su objavili mediji, ali je znatno niži od Radovana. Taj gospodin je dolazio uglavnom sam i to biciklom, a ponekad i u društvu starije gospođe. Mada, mada sve je moguće - kaže jedan od stanara.
Slavlje i tuga u BiH
Hapšenje Radovana Karadžića podgrejalo je, ionako uzavrele, strasti između vlasti Republike Srpske i Vlade BiH u Sarajevu. Temperaturu je podigao predsedavajući Predsedništvu BiH Haris Silajdžić, izjavom da uprkos tome što je „Karadžić uhapšen, a Slobodan Milošević umro, njihov projekat u BiH još živi“, a do usijanja je doveo predsednik Skupštine RS Igor Radojičić, izražavajući nadu da će i Silajdžić, koji je i sam ratni zločinac, uskoro biti uhapšen!
U centru Sarajeva, u ponedeljak uveče, nakon prvih vesti iz Beograda, na ulice je izašlo nekoliko stotina, uglavnom mladih, euforično slaveći. Samo nekoliko kilometara dalje, na Palama, noć je protekla mirno. Ni juče na Palama nije bilo incidenata, ali je većina građana na pitanje kako komentarišu hapšenje svog ratnog komandanta odgovarala kroz zube: „Užas“, „Sramota“ i „Proklet bio Tadić“.
ALO! ANKETA
Šta mislite o hapšenju Radovana Karadžića?
Bojana Mijatović (24), radnica
Protivim se izručenju naših ljudi Hagu. Ako je kriv, treba da mu sude u našoj zemlji.
Slobodan Pejović (56), inženjer
Taj sud je politički i to govore njegove dosadašnje presude. To je sud samo za Srbe.
Dragan Stevović (57), nezaposlen
Nije trebalo ni da ga hapse. Haški sud je na silu nametnut našoj zemlji.
Filip Adamović (26), vlasnik agencije
Ne treba da ga izruče. Naša zemlja im dođe kao poslužavnik, svako uzima šta hoće.
Milan Petrov (42), radnik
Nije on kriv za sve što nam se dešavalo i mislim da ga ne treba izručiti Haškom sudu.
Anjes Urošević (55), profesor
Iako živim u Francuskoj, mislim da pritisci EU nisu na mestu. Ako treba da mu se sudi, neka to uradi njegov narod.
Aleksandra Stoiljković (18), učenica
Mislim da on nije kriminalac, verovatno je radio ono što je morao. Ne treba da ga izruče