[img]
[/img]
KRAGUJEVAC - Priča o duhovima u Šumaricama koju je nedavno objavio Kurir nije usamljen primer natprirodnih pojava u okolini Kragujevca. Šumadija je puna legendi, priča o prokletstvima, ukletim mestima, a čak je poznata i po osobama koje prizivaju duhove.
Za jezero u Šumaricama vezana je legenda o vodi koja je prekrila grobove srpskih boraca poginulih u ratovima protiv Turaka. Navodno su, pre nego što je napravljena akumulacija, izmešteni samo nadgrobni spomenici, ali ne i kosti ratnika. Zato Šumadinci, kad god se neko utopi u jezeru, kažu da je ono „uzelo svoj danak“.
I manastir Kamenac kod Knića ima svoju legendu o prokletstvu onih koji su zauzeli manastirsko zemljište. Turistički vodič Nataša Đurđević kaže da je svojevremeno u mnogim porodicama nestalo muških potomaka i da su se ugasile samo zato što su prisvojile deo manastirske zemlje.
- Šta je snašlo komuniste kada su oduzeli sve što se moglo oduzeti srpskoj crkvi, zna se! A prema istom verovanju, postavlja se pitanje šta će se desiti na Kosovu i Metohiji, gde je porušeno i oduzeto skoro sve što je srpsko i crkveno - kaže Đurđevićeva.
Poznati kragujevački novinar Golub Lazarević zabeležio je više priča o prokletstvima po šumadijskim selima. Izbegavajući konkretna mesta i imena, Lazarević je pisao i o kletvi koja je zadesila sinovca jednog sveštenika koji se drznuo da ga prevari.
- Za pedeset dukata prodao je sveštenik svom sinovcu lepu njivu, koju pod starost nije mogao da obrađuje. Sinovac dade pet dukata i obeća onih 45 do Velike Gospojine. Kako rekao, tako i slagao. Sve stiglo i do suda. Sinovac priloži priznanicu na kojoj je onih pet prepravio u pedeset dukata. Sveštenik na pravdi Boga izgubi parnicu. Nemalo potom poginu sinovčeva žena, a slično završi i sam sinovac. Na seoskom groblju u nekoliko godina iznizaše se grobovi sinovčevog unuka, praunuka i čukununuka - glasi priča koju je zabeležio Lazarević.
Aleksandar Nedeljković, profesor književnosti i naučne fantastike na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, smatra da su sve pomenute pojave deo narodne, folklorne fantazije, ali da je nemoguće dokazati da one ne postoje.
- To bi bilo arogantno i pre svega nenaučno. Kada neki ljudi kažu „ja sam siguran da u tome nema ničeg“, pitanje je na osnovu čega su sigurni kada to tvrde.
POZITIVNI I NEGATIVNI DOKAZI
- Nauka poznaje termine pozitivan i negativan dokaz. Izvesti „negativan dokaz“, da duhovi i ostale natprirodne pojave ne postoje, praktično je nemoguće, kao i dokazati da li na nekoj od planeta u svemiru ima živih bića. Pozitivan dokaz bio bi da nađemo ta druga bića, da se rukujemo s njima, kažemo im dobar dan. Dakle, nemoguće je dokazati bilo šta o duhovima, prikazanjima ili nečem sličnom. Lično se bavim naučnom fantastikom i ne verujem u duhove, ali to ne znači da sam u pravu, jer ima puno onih koji u to veruju - zaključio je Nedeljković.