Bivši predsednik RS Radovan Karadžić prvih mesec dana u haškom pritvoru ostaje u „izolaciji", nema kontakata sa ostalim pritvorenicima!
[img]
[/img]
Stanar broj 38... Haška ćelija Radovana Karadžića
Bivši predsednik RS Radovan Karadžić smešten je u delu pritvora u Sheveningenu u kome je 2006. godine umro Slobodan Milošević! Karadžić, koji je trenutno 38. „haški stanar", dobio je standardnu ćeliju od 15 kvadrata opremljenu krevetom, radnim stolom, policom za knjige, ormarićem, toaletom, umivaonikom, satelitskim TV-om i interfonom...
Prema pravilima Tribunala, Karadžić kao novi optuženik mora da prođe određen period adaptacije na novu sredinu. On bi, prema proceduri, najviše 30 dana mogao da bude u takozvanoj izolaciji. Međutim, u „kolektiv pritvorenika" mogao bi da se uvede i ranije ukoliko psiholog proceni da je za to spreman. Do tada, njemu se hrana donosi u ćeliju i on nema nikakvu komunikaciju sa ostalim zatvorenicima.
[b]Zabranjen internet
Inače, Karadžić će, po izlasku iz „izolacije", moći da koristi i kompjuter, ali bez prava na internet. Moći će i da svakodnevno čita novine i časopise sa prostora bivše Jugoslavije, da sluša muziku, da svira na određenim instrumentima, i da se čak druži sa zatvorenicima koji su optuženi za isti predmet kao i on, kao što je Momčilo Krajišnik.
[img]
[/img]
Haške ćelije se zaključavaju svake večeri u 20 časova i otključavaju ujutro u osam i pritvorenici mogu slobodno da šetaju po svom spratu, gde imaju pristup zajedničkom prostoru za rekreaciju. Tu čak mogu da voze i trenažni bicikl. Ko voli tenis ili košarku, može da igra u sali pritvorske jedinice. Svakome je omogućeno i učenje engleskog jezika, a mogući su i verski obredi.
Tokom dana pritvorenike mogu da posete članovi porodice, prijatelji i advokati. Inače, u Sheveningenu se prisluškuju svi razgovori između advokata i klijenta i sud ih o tome na početku uvek obavesti.
Radovan Karadžić će moći da izabere da li će sam da sprema hranu ili će jesti jela koja se u haškoj kantini pripremaju za zatvorenike. Ukoliko odluči da ne kuva, na raspolaganju će mu dnevno biti dva hladna i jedan topao obrok.
Povremeno, uprava dozvoli i poneku „žurku". Tako je bilo i kada su svojevremeno Slobodan Milošević i Vojislav Šešelj pripremili prasetinu za Vaskrs za ostale pritvorenike, ali i kada je general Nebojša Pavković čak dva puta slavio rođenje dece, a Veselin Šljivančanin rođenje unuke.
Srednjovekovni zamak
Inače, pritvor u Sheveningenu nalazi se u srednjovekovnoj građevini koja je adaptirana u pet zatvorskih krila, sa ukupno 84 ćelije. Sheveningen je predgrađe Haga, grada na obali Severnog mora, koji je poznat ne samo po Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, već i kao mondensko letovalište načičkano hotelima, kafićima i kockarnicama.
Ko je prodao Radovana?
Fotografiju obrijanog Radovana Karadžića koju su juče, pre njegovog zvaničnog pojavljivanja u haškoj sudnici, objavili beogradski „Blic", britanski „San", nemački „Bild" i još neki svetski mediji, snimio je 22. jula neko od zaposlenih u zgradi Specijalnog suda. Ovu fotografiju nepoznati „snimatelji" kasnije su prodali za najmanje 10.000 evra. Naime, krajem prošle i početkom ove nedelje nepoznata lica telefonski su kontaktirala nekoliko beogradskih redakcija nudeći na prodaju sliku „obrijanog Radovana Karadžića" za 10.000 evra.
Međutim, u „Blicu" tvrde da su Karadžićevu fotografiju dobili besplatno, a Uprava za izvršenje zavodskih sankcija Ministarstva pravde saopštila je da sporna fotografija nije snimljena u prostorijama za koje su bili nadležni pripadnici službe obezbeđenja Okružnog zatvora u Beogradu.
Kako saznajemo, policija je već otvorila internu istragu o ovom slučaju. Sagovornici Pressa, dopisnici i urednici velikih evropskih listova, kažu da su za ovakvu „ekskluzivnu fotografiju" britanski tabloidi spremni da plate i do 50.000 evra!
Podsetimo, fotografije snimljene prilikom izručenja Slobodana Miloševića 2001. godine pod nikad razjašnjenim okolnostima objavljene su u specijalnom izdanju „Nedeljnog telegrafa" i u nekoliko stranih novina. Na preprodaji tih fotografija, tvrde upućeni, ljudi bliski vrhu tajne policije zaradili su više od 100.000 maraka.