BEOGRAD - Agencija za privatizaciju krije štetočinski ugovor o prodaji Duvanske industrije Niš američkoj kompaniji „Filip Moris“. Po tom ugovoru, koji je potpisao tada direktor za privatizaciju a sada predsednik Vlade Mirko Cvetković, Srbija se obavezala da će ovoj multinacionalnoj kompaniji platiti troškove vezane za dobrovoljni odlazak radnika DIN. Nedavno je ispostavljen račun čija visina premašuje sedam miliona evra, a sporni ugovor i dalje nije dostavljen Kuriru, i pored rešenja poverenika za informacije od javnog značaja.
Kako bi izvršila uvid u to šta je sve Mirko Cvetković omogućio kompaniji „Filip Moris“, redakcija Kurira u aprilu ove godine zatražila je od Agencije za privatizaciju fotokopiju Ugovora o prodaji DIN sa svim pripadajućim aneksima. Pošto u narednih petnaest dana Agencija nije reagovala, naš list se obratio povereniku za informacije Rodoljubu Šabiću. Rešenje poverenika po kojem se Agenciji nalaže da bez odlaganja, u roku od tri dana, dostavi traženi ugovor, doneto je 16. juna.
Međutim, nadležni u Agenciji za privatizaciju oglušili su se o ovo rešenje, a od Kurira su zahtevali da ponovo pošalje zahtev za dostavljanje Ugovora. Obnovljen zahtev je poslat elektronskom poštom, ali to nije zadovoljilo nadležne u Agenciji, koji su tražili da se to učini faksom. Naravno, odgovor nikada nije stigao.
Kurir je 19. avgusta uputio zahtev generalnom sekretaru Vlade Srbije da obezbedi izvršenje rešenja poverenika. Ali, do danas to nije urađeno.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije, objašnjava da su rešenja poverenika obavezujuća po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama i nepostupanje po rešenju jeste kršenje zakona.
- Poverenik, međutim, nema na raspolaganju ni pravne ni faktičke mogućnosti da obezbedi izvršenje svojih rešenja. Po zakonu, u slučaju potrebe, Vlada Srbije je dužna da obezbedi izvršenje rešenja poverenika. Nažalost, u dosadašnje tri godine, u više desetina slučajeva kad su to od Vlade tražili građani ili novinari, Vlada ni jedan jedini put nije izvršila ovu svoju obavezu. Više puta sam javno govorio da je takav odnos neshvatljiv, da faktički predstavlja poziv na kršenje zakona, i upozoravao organe vlasti na njihove obaveze - istakao je Šabić i dodao da je do sada bilo preko 4.000 rešenja, ali da ih više od 100 nije rešeno.
- Broj neizvršenih rešenja ne izgleda prevelik, ali principijelno to jeste ozbiljan problem, posebno kad to čine državni organi, dakle, oni koji imaju najveću odgovornost za ostvarivanje principa zakonitosti. Mislim da je jedan od bitnih zadataka nove vlade da počne da izvršava svoju obavezu iz čl. 28. Zakona i tako obezbedi uslove za ostvarivanje Ustavom i zakonom zajamčenih prava javnosti. I, razume se, da zaoštri odgovornost za kršenje zakona - zaključuje Šabić.
SUMNJIVE RADNJE AGENCIJE ZA PRIVATIZACIJU
Nemanja Nenadić iz NVO „Transparentnost“ kaže da je odbijanje Agencije kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
- Ne samo da je protivzakonito već i stvara sumnju da se radilo nešto što nije dozvoljeno i da se to krije. Ovde je očigledno kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Međutim, nije problem samo Agencija, koja je odbila da postupi po rešenju poverenika, već i Vlada Srbije, koja nije izgradila mehanizme za izvršenje konačnih odluka, jer dosad ni u jednom slučaju nisu izvršena rešenja poverenika - objašnjava Nemanja Nenadić iz NVO „Transparentnost“.